Gellért Judit személyi edzőnk írása a várandóságról, első kézből!
Sziasztok!
Már nagyon rég nem írtam semmit. Ennek több oka is van: az egyik, hogy született egy űbercuki kislányom, így amikor nem dolgozom, akkor Vele vagyok.
Már régóta érlelődik bennem a téma amit hoztam Nektek, mert annak ellenére,hogy milyen fontos, mégis nagyon kevés szó esik róla. A reklámokból, innen-onnan már tudjuk, hogy a várandóságra célszerű tudatosan készülni, vagyis a szervezetet feltölteni vitaminokkal, nyomelemekkel, ásványi anyagokkal. Ami szintén elengedhetetlen az a törzsizomzat megerősítése. A terhesség 9 hónapja nagyon megterheli a gerincoszlopot, a csípő- és térdízületet is, mely a várandóság előrehaladtával sokszor fájdalommal társul. Most főleg azokhoz szólok, akik családot terveznek, és nincs különösebb sportmúltjuk.
Kezdjük az elején:
Miből épül fel a törzsizomzat, melyet core izomcsoportként is emlegetnek, és a testünk egyik legaktívabb izomcsoportját képezi?
A törzsizmokhoz a hátizmok, a mellizmok, a rekeszizom és a hasizmok tartoznak.A törzsizmok meghatározzák az emberi mozgatórendszer ágyéki, medence, csípő komplex (LPHC), strukturált működését. Szerepük a törzs stabilizálása, általuk lesz helyes a testtartásunk.
A gyenge törzs az egyik oka annak, hogy a várandós nőknél derékfájás, inkontinencia, medencenyomás, vagy a szervek süllyedése, a szexuális funkciók csökkenése, és idegfájdalmak jelentkeznek. -mondja Herrera.Megfelelő gyakorlatokkal elérhető, hogy a törzsizmok erősek, ugyanakkor rugalmasak legyenek, ez pedig csökkentheti a derékfájás megjelenésének valószínűségét.
A törzs folymatos, preventív jellegű edzése sokat segít abban, hogy minimalizáljuk a hasizmok szétválását, és könnyítsük a szülés utáni felépülést. Még extra erőt is adhat a szülés kitolási szakaszában. (Saját tapasztalatból írom tényleg így van, bár az extra erő szerintem valahonnan máshonnan is jött az univerzumból )
Császármetszéskor a hasizmot nem, de a kötőszövetet átvágják a műtét során. A kötőszövet az, ami mindent összetart belül. Ezen áthaladva egyből látható az egyenes, a haránt, és a ferde hasizom. Van hogy az orvos visszahúzza a hasizmokat, de sokszor hagyják, hogy maguktól újra összezáródjanak.
Legyen szó császármetszésről, vagy hüvelyi szülésről, a hasizmoknak minden esetben szüksége van egy kis segítségre, hogy a baba világra jötte után visszanyerjék erejüket, funkcionálisan újra jól működjenek.
A legfontosabb, hogy ne csak szülés után kezdj neki a törzs edzésének. A legjobb, ha terhesség előtt, és közben is szakember segítségével készíted fel a testedet a változásokra. A rendszeres és szakszerű sportolás fokozza a keringést, tehát segíti a teherbe esést, valamint az állóképességet, és a kedélyállapotot is javítja. Őszintén megvallva én egyáltalán nem éreztem megterhelőnek az egyre növekvő pocakomat. A térlátásommal viszont voltak gondok pl. amikor a közértben egy egész polcot lesöpörtem a hasammal.
Következő bejegyzésemből megtudhatod, hogy milyen gyakorlatokat és eszközöket alkalmazhatunk a törzsizmok fejlesztésére.
Judit Gellért
funkcionális edző
rehabilitációs tréner
hírlevél feliratkozás
Victory Magazin
További bejegyzések